facebook

Idzie lato

Dodane 22.05.2017 autor: Monika BuzaCzyli aktywność na dworze

Nadeszły piękne cieple dni wyborne na spędzanie czasu na dworze. Mając swojego pupila chcemy mu zapewnić maksimum ruchu, aby mogli się cieszyć razem z nami tymi wspaniałymi chwilami. Pojawia  się pytanie, jaka aktywność fizyczna sprawi radość, ale nie zaszkodzi naszemu podopiecznemu. Oto kilka rad jak spędzić czas na dworze żeby był radością dla obu stron


Po pierwsze wychodząc gdziekolwiek ze swoim czworonogiem upewnijmy się czy jest zaszczepiony oraz zabezpieczony przeciwko kleszczom. Te wstrętne pajęczaki tylko czekają na okres, kiedy będziemy spędzać więcej czasu ze zwierzętami na dworze, aby mogły się mnożyć i niestety zakazać wachlarzem chorób. Nasza rola, jako właściciela, aby uniemożliwić im to zadanie. Pamiętajmy ze chroniąc swojego psa pośrednio chronimy także inne zwierzęta, ponieważ jeżeli nie będzie żywicieli kleszczy to i ich cykl życiowy nie zostanie ukończony.


Na dłuższy spacer proszę zabierajmy bidon z woda nie tylko dla siebie, ale także i dla zwierzęcia. W sklepach zoologicznych jest wiele ciekawych składanych miseczek oraz bidonów z wbudowanym poidłem, które nie zabiorą dużo miejsca i  Beda możliwe do użycia w każdej sytuacji. Pamiętajmy, ze zwiększony wysiłek fizyczny prowadzi do szybszego odwodnienia zwłaszcza w cieple dni. Odwodnienie może ułatwić udar i może być bardzo niebezpieczne dla naszego pupila, dlatego co jakiś czas podstawmy mu miseczkę, aby mogli spokojnie spełnić płyny stracone podczas żywiołowej zabawy czy biegu.


Pamiętajmy ze ciemna sierść podczas wysokiej temperatury i nasłonecznienia pochlania więcej promieni słonecznych niż jasna. Nie pozwólmy, aby nasz pies biegał długo w upal po słońcu, leżał wygrzewając się w promieniach, czy w najgorszym przypadku był zamknięty w samochodzie. Może się to skończyć niebezpiecznym przegrzaniem oraz udarem słonecznym. Jeżeli u swojego psa zaobserwujecie objawy tak jak szybki płytki oddech, przekrwione błony śluzowe niezborność ruchowa proszę jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, ponieważ taki stan może zagrażać zżyciu zwierzęcia.
Pamiętajmy, ze, jeżeli widzimy zwierzę zamknięte w upal w samochodzie koniecznie alarmujmy straż miejska i szybko szukajmy właściciela. Taka reakcja może uratować mu życie.


Często spotykam się z przewożeniem psów czy kotów na rowerach.  O ile koty najczęściej są w klatce o tyle psy często widzę siedzące na ramie roweru lub podczepione smyczą do kierownicy… Nawet najbardziej wyszkolony pupil jest tylko zwierzęciem i w każdej chwili może zeskoczyć lub zaplątać się w smycz i zrobić krzywdę sobie oraz rowerzyście. Na rynku jest mnóstwo rozwiązań dla zapalonych rowerzystów umożliwiających bezpieczne przewożenie właściwie każdej wielkości zwierza. Może to być pobudowana przyczepka dla większego psa lub koszyk z bezpieczna krata montowany z przodu roweru dla małego psa czy kota. Pamiętajmy - bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne.
Kolejna rzeczą jest przywiązywanie psa do roweru, skutera czy niestety coraz częściej samochodu i kontynuowaniu czynności w taki sposób, że pies biegnie za jadącym pojazdem. O ile jeszcze na rowerze w bezpiecznym miejscu jak las czy park przy powolnej jeździe jestem w stanie to zaakceptować o tyle każdy pojazd mechaniczny jedzie za szybko, w za dużych zrywach i zbyt niebezpiecznie! Jak ma nas minąć kolejny pojazd nie uszkadzając psa, który biegnie obok naszego samochodu, a poza tym biegnie po twardym podłożu rani sobie opuszki, co  jest niehumanitarne i porostu bezmyślne. Nie możemy kontrolować, co dzieje się z naszym zwierzęciem wiec, jeżeli decydujemy się wyprowadzić naszego psa, to na pewno nie w taki sposób.


Skupiliśmy się na tym, czego nie robić a jakie aktywności są wskazane? Oczywiście bezpieczne bieganie za patykiem, frisbee bieganie z właścicielem, tropienie i wszystko to, co rozwija nie tylko mięsnie, ale i więzi z właściciel. Pamiętajmy, aby zabawy odbywały się na bezpiecznym terenie, z dala od ruchu drogowego, skarp, z których zwierzę może spaść czy rwących rzek. Niech wspólne chwile zbliży pupila z nami i sprawia że polepszy się kondycja obojga.

Miłej zabawy
 


Zadaj pytanie naszemu ekspertowi: