facebook

Dostałem szynszyla, ale nie wiem jak się nim opiekować?

Dodane 12.03.2017 autor: Monika BuzaGarść porad dla początkującego szynszyloholika

Szynszyle to bardzo delikatne i wymagające zwierzęta. Łatwo się oswajają, ale nie przepadają za zbyt częstymi i nachalnymi pieszczotami. Są bardzo wrażliwe na samotność i stres, dlatego trzeba im zapewnić dużo uwagi lub sprawić kompana do zabawy w postaci drugiego szynszyla. Wymagają dużo ruchu , dlatego ich klatka powinna być duża, wysoka oraz posiadać pułki z różnymi atrakcjami dla zwierzątka. Proszę wystrzegać się zakładania w klatkach tuneli ze sprężyn oraz plastikowych długich rur, w których zwierzątko mogłoby utknąć i się udusić. Zabawki i atrakcje powinny być skonstruowane z bezżywicznego drewna, ponieważ takie jest najzdrowsze i najbardziej preferowane przez szynszyle. W klatce powinien znajdować się pojemnik ze specjalna mieszanką piasku oraz talku dla szynszyli, aby nasz pupil mógł skutecznie wyczyścić swoje futerko. Zwierzątko robi to wg swoich potrzeb, nawet kilka razy dziennie, dlatego taki pojemnik powinien być w klatce na stałe. Piasek należy wymieniać co ok. tydzień.

Szynszyle są bardzo wrażliwe na warunki środowiska. Preferują suchy i chłodny klimat, dlatego trzeba bardzo uważać ,aby ich nie przegrzać. Każdy stres może skutkować chorobą lub utratą pięknego szynszylego futra.

Najlepiej żywic je gotową pełnoporcjową karmą dla szynszyli, ewentualnie dodawać do niej kawałki gruszki czy jabłka oraz gryzaczki w postaci kolb dla szynszyli. Zwierzątko powinno mieć stały dostęp do świeżej wody.


Zadaj pytanie naszemu ekspertowi: