facebook

Czy psa można nauczyć czyścić zęby? Czy osad nazębny u weterynarza usuwa się pod narkozą?

Dodane 21.03.2017 autor: Monika BuzaSłów kilka o higienie jamy ustnej psa

Psy to bardzo inteligentne zwierzęta, które w większości z łatwością udaje się nauczyć czyścić zęby. Najlepiej naukę rozpocząć od młodego wieku gdy tyko zaczną pojawiać się stałe zęby. Na rynku jest wiele past oraz żeli, które są smaczne i czynią tę toaletę sympatyczną zabawą.  Naukę mycia zębów należy zacząć od przyzwyczajenia naszego pupila do wkładania palców do pyszczka. W zabawie powinniśmy wsuwać palec wskazujący do jamy ustnej i delikatnie przesuwać po dziąsłach. Jeżeli pies zaakceptuje taki dotyk , w późniejszym okresie należy spróbować  założyć na palec gazę lub użyć specjalnych szczoteczek dla psa nakładanych na palec lub samodzielnych. Gdy nasz podopieczny zaakceptuje nowe przyrządy możemy przystąpić do czyszczenia zębów wybraną pastą. Pamiętajmy , że musi być to preparat konkretnie przeznaczony dla zwierząt, a nie nasza ludzka czy dziecięca pasta, ponieważ jest ona toksyczna dla psów i kotów.
Czasem jednak kamień zbyt zaawansowany, lub i tak narasta i mimo naszych zabiegów. Wtedy  trzeba go usunąć u specjalisty. W zależności od wieku zwierzęcia i jego stanu zdrowia zostaniemy poproszeni o wykonanie badania krwi oraz ewentualnych innych badań, które pokażą czy i jaki rodzaj narkozy można użyć w danym przypadku. Kamień nazębny usuwany jest w znieczuleniu ogólnym, za pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki, a następnie na zęby jest nakładany preparat wzmacniający szkliwo oraz opóźniający odkładanie płytki nazębnej.
 Proszę pamiętać, iż kamień nazębny to nie tylko aspekt estetyczny. Bakterie bytujące na nim są bardzo szkodliwe dla mięśnia serowego oraz nerek naszego pupila, dlatego tak ważne jest czyszczenie zębów
 


Zadaj pytanie naszemu ekspertowi: