facebook

Czy choinka świąteczna może być groźna dla mojego psa i kota?

Dodane 13.03.2017 autor: Monika BuzaNiebezpieczna choinka. Zagrożenia: włosy anielskie, szklane bombki, czekoladowe ozdoby, dekoracje z masy solnej, choinka

Świąteczne tradycyjne ozdoby, chociaż piękne, mogą się okazać bardzo niebezpieczne da naszych  czworonogów. Źle przymocowana choinka może spaść na naszego pupila powodując poważne obrażenia. Nadmierne spożycie igieł z bożonarodzeniowego drzewka powoduje najczęściej wymioty, ale  może stać się przyczyna poważnej niedrożności przewodu pokarmowego. Popularne włosy anielskie, które tak pięknie prezentują się na świątecznych gałązkach, po spożyciu przez psa czy kota mogą pociąć śluzówkę jelit lub spowodować niebezpieczną niedrożność jelit. Często także oplatają się na języku powodując jego poważny uraz. Kolorowe bombki czy ozdoby z masy solnej  to rarytas dla naszych milusińskich. Niestety maja one kształt zabawek i zwierzę nie rozumie, że rozgryzając je porani sobie jamę ustną, a połykając spowoduje niedrożność. Równie niebezpieczne mogą okazać się fragmenty stłuczonych zabawek choinkowych, które mogą zranić lub utkwić w łapie.
Proszę także zwrócić uwagę, aby modne ozdoby z czekolady lub pierniki były odpowiednio wysoko, poza zasięgiem naszych pupili. Czekolada oraz kakao używane do produkcji pierników zawiera toksyczna dla zwierząt teobrominę, która z łatwością uszkadza wątrobę naszego miluśińskiego. 
 


Zadaj pytanie naszemu ekspertowi: